Woda po ugotowaniu jajek, ma cenne właściwości. Dowiedz się jak ważne są w naszym codziennym życiu.
651
Pracownicy laboratorium Wydziału Nauk Medycznych Uniwersytetu w Birmingham dokładnie przeanalizowali reakcje chemiczne które zachodzą podczas gotowania jajek.
Eksperci dochodzą do wniosków, że po ugotowaniu jaj nie powinno się wylewać wody, tylko ją wykorzystać!
Właściwości jakie posiada woda po ugotowaniu jajek
Węglan wapnia to 90% składu skorupek jaj. Do niego należy także 27 innych pierwiastków takich jak fosfor, fluor, miedź, cynk, czy krzem. W czasie gotowania jajek, woda zostaje nasycona jonami wapnia oraz innymi pierwiastkami.
Te właściwości wody po ugotowaniu w niej jaj są cenne przede wszystkim dla ogrodników. Podczas obserwacji chemicy odkryli, że woda ta sprzyja roślinom i zwiększa ich tempo nawet 10-krotnie!
Dzięki temu nasiona dają silne pędy, a sadzonki są bardziej odporne na choroby oraz szkodniki.
Oprócz tego, że bezpośrednio wpływają na wzrost roślin, woda która pozostaje po ugotowaniu roślin pomaga utrzymać jej kwasowość na poziomie pH 5,5-6,5.
Jest to istotne, ponieważ neutralne środowisko sprzyja roślinom i gwarantuje im odpowiednie warunki wchłaniania składników odżywczych.
W jaki sposób wykorzystać wodę po gotowaniu jajek?
Po przygotowaniu jajek należy przelać płyn do oddzielnego pojemnika, a jajka natychmiast zalać zimną wodą, która ułatwi obieranie ze skórki. Następnie należy schłodzić wodę pozostałą po gotowaniu i używać jej do opryskiwania lub podlewania domowych roślin.
Z łatwością można rozpoznać rośliny które mają niedobory wapnia, ponieważ końce ich liści są suche, a na całości można zauważyć brązowe plamy. Pędy rosną wolno z małymi liśćmi.