Dobry znajomy mojego taty, jest ogrodnikiem z krwi kości i z prawdziwą przyjemnością oraz błyskiem w oku zdradził mi kilka wskazówek, dzięki którym cieszę się smakiem świeżego kopru aż do późnej jesieni.
Nigdy nie rób wysiewu kopru w glebę wapienną, ponieważ zdecydowanie się do tego nie nadaje. Miejsce kopru powinno być nasłonecznione i nawożone organicznymi nawozami, np: humusem lub kompostem.
Co najmniej tydzień przed planowanym wysiewem kopru, umieść nasiona na zmoczonej wodą płóciennej szmatce lub gazie i zmieniaj wodę co 8 godzin przez 7 dni. W tym czasie, nasiona wykiełkują i po wysianiu o wiele szybciej zaczną piąć się w górę.
Bez namoczenia, pierwsze pędy pojawią się dopiero po co najmniej 2 tygodniach.
Nasiona kopru, powinny znaleźć się w ziemi na głębokości ok. 3 cm. i w rozstawie co najmniej 25 cm. Koperek dobrze czuje się w towarzystwie innych warzyw, więc możesz z powodzeniem zasiać koper w grządkach sałaty czy rzodkiewki.
Prawidłowa odległość między roślinami, powinna wynosić 3-5 cm., zatem konieczne jest ich przerywanie po pojawieniu się pierwszych pędów, a następnie powtórzyć kiedy pojawią się 3-4 liście.
Najlepiej jest to robić po deszczu lub po podlaniu, kiedy gleba jest mokra. Dzięki regularnemu przerzedzaniu kopru, będzie rósł szybciej bujny i dorodny.
Recover your password.
A password will be e-mailed to you.