Każdy w Europie i innych zakątkach świata doskonale zna i słyszał o istnieniu tej surówki. Pojawia się w menu większości restauracji, barów czy nawet znanych sieci fast foodów. Znana jest jako smaczny dodatek do obiadu, który bardzo łatwo dostaniemy w każdym sklepie. Ale samo przygotowanie surówki nie jest czasochłonne a jest dziecinnie proste, a taka forma jest zdecydowanie zdrowsza niż kupiony gotowiec.
Dodatków do surówki coleslaw jest tak wiele jak wiele jest ludzi. Niektórzy dodają jabłko, marchew czy korzeń pietruszki, a nawet ananasa. Sosów także jest multum i wszystko zależy od naszej inwencji twórczej. Możemy dodać musztardy, majonezu, jogurtu naturalnego, octu czy nawet maślanki. Jednakże, jeden jedyny składnik jest wspólny dla każdej wersji – szatkowana, surowa biała kapusta.
Sama historia surówki coleslaw pochodzi aż od starożytnych Rzymian, skąd właśnie przeszła i wcieliła się na stałe do menu ludzi w całej Europie i różnych innych zakątkach świata. Nazwa surówki pochodzi z języka niderlandzkiego, od „koolsla” – skrót od „koolsalade”, co oznacza po prostu sałatka kapuściana.
PRZEPIS NA IDEALNĄ SURÓWKĘ
Składniki:
-
1/4 średniej główki białej kapusty
-
marchew
-
cebula
-
1/2 szklanki majonezu lub jogurtu naturalnego (można wymieszać, 1/4 szklanki majonezu i 1/4 szklanki jogurtu naturalnego)
-
2 łyżki mleka
-
kopiata łyżeczka cukru pudru
-
2 łyżeczki octu balsamicznego (może być także zwykły ocet)
-
łyżka soku z cytryny
-
3 łyżki posiekanej natki pietruszki lub koperku
-
sól, pieprz lub inne przyprawy według uznania
PRZYGOTOWANIE:
Kapustę poszatkuj, posól dość dużą ilością soli i odstaw na kilka minut, aż kapusta puści wodę. Obierz marchew i zetrzyj na tarce o dużych oczkach
Cebulę obierz i pokrój w dość drobną kostkę. Wymieszaj ze sobą majonez, jogurt, cukier puder, mleko, sok z cytryny oraz ocet.
Po odciśnięciu nadmiaru wody z kapusty, wymieszają ją z marchewką, cebulą, powstałym sosem oraz z natką pietruszki (lub koperku)
Gotową już surówkę dopraw jeszcze do smaku przyprawami i odstaw do lodówki przynajmniej na godzinę, aby wszystkie smaki „przegryzły” się ze sobą.
Przy podawaniu możesz dodać ugotowane na twardo jajko, lub podać jak zawsze do obiadu, z mięsem lub innymi dodatkami.