Kiedy bez rozkwita, zawsze zbieram kilka garści tych kwiatów, aby przygotować ten olejek – prawdziwy skarb dla każdej rodziny.
735
Kwiat bzu to jeden z najpiękniejszych symboli wiosny. Warto dodać, że oprócz przepięknego zapachu i wyglądu, kwiaty bzu mają również właściwości lecznicze, dzięki którym można chronić swój organizm przed różnymi chorobami.
Lecznicze działanie bzu
Przede wszystkim można tutaj wymienić tutaj takie właściwości jak:
- niwelowanie bólu głowy i migren,
- pomoże w spowalnianiu starzenia się skóry,
- niweluje bóle mięśni i stawów,
- ma właściwości przeciwzapalne i przeciwbakteryjne,
- niweluje stres i pomaga w relaksowaniu się,
- łagodzi problemy skórne.
Co ważne, to kwiat bzu chroni również przed promieniowaniem UVA i UVB.
Olejek z kwiatu bzu
Kwiat bzu można przygotować na różne sposoby, między innymi zaleca się zerwanie kwiatów w parku leśnym, czy też w swoim ogrodzie ważne, aby był to teren poza miastem, gdzie nie ma tylu spalin.
Będziesz potrzebować:
- czysta gaza,
- świeże kwiaty- dowolna ilość,
- litrowy pojemnik lub słoik z pokrywką,
- niearomatyzowany roślinny olejek.
Przygotowanie:
Trzeba ostrożnie oddzielić małe kwiaty bzu od łodygi i następnie wsypać je do wcześniej przygotowanego pojemnika bądź słoika. Następnie olejek roślinny należy rozgrzać do 40 stopni i gdy osiągnie pożądaną temperaturę, to należy zalać nim kwiaty do ich górnej granicy. Przykryć słoik i odstawić na 2 dni. Po dwóch dniach, przy pomocy cienkiej gazy, należy odsączyć olej i dobrze wycisnąć kwiaty bzu. Po tej czynności zaleca się ponowne podgrzanie olejku i dodanie świeżej części kwiatów. Wszystko musi się zaparzyć.
Proces ten należy wykonywać tyle razy, aż uzyska się odpowiednią ilość pachnącego olejku. Tak powstały olejek, można używać na bóle głowy, migreny, bóle czoła i skroni oraz świetnie nadadzą się do masażu na bóle stawów i mięśni. Co ważne, to olejek ten można dodać także do kremu, szamponu, czy nawet odżywki, co sprawi, że kosmetyk ten będzie miał, nie tylko piękny zapach, ale także zyska właściwości lecznicze.
Olej z kwiatów bzu można stosować również w przypadku różnych wysypek skórnych, czy oparzeń, które łatwo można, szczególnie w okresie wakacyjnym nabyć, szczególnie przy dziecięcych zabawach. Tego rodzaju substancja lecznicza może być również używana przy ropnych zapaleniach skórnych, otarciach i zadrapaniach.
Warto pamiętać, że olejek z kwiatów bzu ma wszechstronne właściwości i działanie, przez co można go również używać podczas prania. Gdy doda się ten olejek do prania, czy też do środków, których używa się przy sprzątaniu, można się wówczas cieszyć przepięknym zapachem bzu w całym mieszkaniu. Dobrze jest dodać, że olejek z bzu mogą także stosować dzieci, które mają różnego rodzaju problemy skórne, czy towarzyszą im bóle głowy. W trakcie przygotowania olejku, kiedy to cały proces trwa około dwóch dni, dobrze jest by, nie otwierać w tym czasie słoiczka, dzięki czemu nie dostaną się do środka inne, niepożądane zapachy, które mogłyby zniszczyć zdrowotne właściwości tego wywaru.