Aromatyczny koperek to wspaniały dodatek do letnich posiłków. Świetnie komponuje się zarówno z młodymi ziemniaczkami, jak i z wszelkiego rodzaju surówkami czy sosami. Nadaje potrawom charakterystyczny smak. Warto więc zadbać o to, by i jesienią móc cieszyć się w kuchni tym wspaniałym aromatem. Opowiem ci, na co należy zwrócić uwagę, siejąc koperek w środku lata. Pozwoli ci to cieszyć się jego smakiem znacznie dłużej.
Najistotniejsze jest przygotowanie podłoża do wysiewu zioła. Najpierw trzeba wybrać odpowiednio nasłonecznione miejsce. Następnie należy użyźnić ziemię nawozem bogatym w środki organiczne. Może nim być np. humus lub kompost. Do uprawy koperku nie nadaje się gleba wapienna.
Na dwa dni przed planowanym siewem należy odpowiednio przygotować nasiona. Zaleca się ułożenie ich na gazie lub płóciennej szmatce i polanie wodą. Podlewanie trzeba powtarzać co osiem godzin. Wykonanie tego rodzaju czynności pozwoli na wcześniejsze wykiełkowanie rośliny w glebie.
Koperek lubi towarzystwo innych warzyw na grządce, szczególnie rzodkiewki, cebuli i sałaty, nie musisz więc szukać dla niego odosobnionego miejsca. Otwory pod wysiew powinny mieć głębokość około 3 cm. Należy zachować między nimi odległość co najmniej 25 cm. To najistotniejsze, o czym warto pamiętać.
Optymalna odległość między dojrzałymi łodygami koperku wynosi od 3 do 5 cm, dlatego kiedy roślina wykiełkuje, konieczne jest jej przerzedzenie. Czynność tę powtarza się po deszczu lub podlewaniu, a następnie gdy pojawią się pierwsze liście. Dzięki temu wzrost rośliny nie ulega spowolnieniu. Poza tym należy dbać o odpowiednie nawilżenie gleby poprzez regularne jej podlewanie. W razie konieczności można ją też nawieźć azotem.
Recover your password.
A password will be e-mailed to you.